Elif Doruk : ‘Sektörde var olan sıkıntıları ve yazarın dertlerini biliyoruz’

”Yazarın dertlerini biliyoruz, bizler bu dertleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.
Yazarların büyük birçoğunun altı ay beklemekten yorulduğunu, kapak tasarımın yazarın fikri dahi alınmadan alınmadan hazırlandığını ve yazarın nasıl yıprandığından haberdarız.”

Yayım hayatına 15 Mart’ta başlayan ve başladığı tarihten bu yana roman, öykü, şiir ve çocuk kitapları gibi edebiyatın neredeyse her dalından eserler basan Ange Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Şair-Yazar Elif Doruk’la ABC Gazetesi okurları için bir araya geldik ve ‘Türkiye’de Yayın Sektörü’nü konuştuk.

  • Elif Hanım yayın politikanızdan ve eserlerin basılma serüveninden bahseder misiniz?

Yayınevimiz yazarlarımızın tüm özgür görüşlerine saygı duyarak, yazılanlar arasında yasal olarak sorun yaratmayacak ve siyasi görüş barındırmayacak her türlü eseri yayınlamayı hedefliyoruz. Borges’in bizde hayranlık uyandıran “Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir.” cümlesini hayata geçirmek, yazardan okura köprü olmayı amaçlıyoruz.

Yazar dosyasını basılı bir hale getirmek istediği taktirde bir araştırmaya giriyor ve bizimle iletişime geçiyor. Yazarımızın dosyası bize ulaştığında yayım kurulumuz inceliyor ve dosyanın yayın politikamıza uygun olup olmadığını bir raporla kararlaştırıyor. Ardından yazarla tekrar iletişim kuruyoruz, basılmaya uygunsa eser yazarlık sözleşmesi hazırlayıp yazarımıza iletiyoruz ve hiç vakit kaybetmeden editöryal ve diğer işlemlere başlıyoruz. Olumsuz dosyalara ise editör yorumunu ve tavsiyelerimizi yazara iletiyoruz.

Röportajın tamamı için:
https://abcgazetesi.com/elif-doruk-budak-sektorde-var-olan-sikintilar-ve-yazarin-dertlerini-biliyoruz-445224

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir